PamiÄtacie co robiliÅcie za starych, dobrych czasów, kiedy byliÅcie jeszcze dzieÄmi? Jak spÄdzaliÅcie wolny czas? Na moim podwórku królowaÅy trzy ultra zaawansowane ð przyrzÄ dy do ÄwiczeÅ: skakanka, guma do skakania (taka do majtek z drogerii) oraz hula hop. Dzieciaki uwielbiajÄ siÄ ruszaÄ, rzadko majÄ dosyÄ wszelkiego rodzaju aktywnoÅci, zupeÅnie jakby miaÅy wbudowane jakieÅ akumulatory. Nas, dorosÅych, zwÅaszcza tych âzasiedziaÅychâ, Äwiczenia na skakance przyprawiajÄ o palpitacje serca, jednak z czasem jest coraz Åatwiej wejÅÄ we wÅaÅciwy rytm. Dlatego warto spróbowaÄ poskakaÄ wraz z dzieckiem, kto wie, może wejdzie nam to w krew. Poniżej piszemy dlaczego warto.
Dlaczego warto ÄwiczyÄ ze skakankÄ ?
Skakanka jest czÄsto wykorzystywana jako wsparcie innych ÄwiczeÅ, nawet przez zawodowych sportowców. Bokserzy czy tancerki spÄdzajÄ godziny skaczÄ c na skakance. Skakanie na skakance bardzo przydaje siÄ sportowcom dla których ważna jest skocznoÅÄ (koszykówka), koordynacja ruchów (boks) czy szybkoÅÄ (piÅka rÄczna). Co siÄ zatem kryje za tym prostym urzÄ dzeniem gimnastycznym?
Skakanie na skakance wpÅywa przede wszystkim na naszÄ wydajnoÅÄ oraz dziaÅanie ukÅadu krÄ Å¼enia, wzmacniajÄ c serce. W znaczÄ cy sposób wpÅywa na zrzucanie zbÄdnych kilogramów, zwiÄksza sprawnoÅÄ, wytrzymaÅoÅÄ i kondycjÄ. Podczas skakania na skakance w Åatwy sposób osiÄ gniesz optymalne tÄtno do spalania tÅuszczu. Dodatkowo skakanie poprawia koordynacjÄ ruchowÄ , równowagÄ a także znakomicie buduje i ksztaÅtuje miÄÅnie. DziÄki zaangażowaniu ruchu zarówno nóg jak i rÄ k, sport ten znakomicie wymodeluje caÅÄ naszÄ sylwetkÄ a także poprawi elastycznoÅÄ stawów  i gibkoÅÄ naszego ciaÅa. Åydki, uda, ramiona, barki, poÅladki oraz brzuch to te czÄÅci ciaÅa, które szczególnie siÄ wzmacniajÄ w trakcie ÄwiczeÅ. Skakanie na skakance mniej obciÄ Å¼a stawy niż bieganie, pojawiajÄ siÄ też doniesienia że przez 10 min skakania spala siÄ tyle kalorii co w trakcie 30 minutowego biegu. Jeżeli skaczemy na Åwieżym powietrzu, dodatkowo siÄ dotleniamy. Czy można chcieÄ wiÄcej?
Na efekty nie musimy czekaÄ dÅugo. Już po 2 tygodniach regularnego skakania zauważymy że nasze ciaÅo w widoczny sposób siÄ wzmocniÅo i ujÄdrniÅo.
Od czego zaczÄ Ä Äwiczenia ze skakankÄ ?
OczywiÅcie musimy kupiÄ skakankÄ, w każdym sklepie sportowym znajdziemy przynajmniej jeden rodzaj skakanki. Skakanka powinna byÄ dopasowana do naszego wzrostu. Jak to sprawdziÄ? StaÅ jednÄ nogÄ poÅrodku skakanki, naciÄ gnij ja do góry . RÄ czki powinny siÄgaÄ do pach, wówczas dÅugoÅÄ jest idealna. Koszty uprawiania tego sportu sÄ tak naprawdÄ Å¼adne, bowiem cena skakanki to od kilku do kilkunastu zÅotych. Dobrze jednak jeżeli w czasie skakanie używamy nieco lepszych butów z amortyzacjÄ , oraz gdy skaczemy po w miarÄ miÄkkim podÅożu (drewno, mata, trawnik). Najlepiej ubraÄ siÄ w strój przylegajÄ cy do ciaÅa, bez odstajÄ cych elementów, które mógÅby siÄ plÄ taÄ ze skakankÄ (np. kaptur bluzy). WÅosy zwiÄ zujemy w kucyk. PowinniÅmy też przygotowaÄ sobie sporo miejsca, gdzie nic nam nie bÄdzie zahaczaÅo o skakankÄ. Kiedy już jesteÅmy gotowi, zacznijmy skakaÄ pamiÄtajÄ c o wÅaÅciwej postawie czyli gÅowa prosto, proste plecy, nogi delikatnie ugiÄte, Åokcie blisko ciaÅa, wciÄ gniÄty brzuch, dÅonie odchylone lekko na boki. SkakankÄ poruszajÄ same nadgarstki, nie ramiona, skaczemy tylko na palcach, niezbyt wysoko.
Kto powinien unikaÄ skakania na skakance?
Sporty, które wymagajÄ wiÄkszego wysiÅku, mogÄ nie byÄ odpowiednie dla każdego. Skakanie na skakance nie jest polecane dla osób borykajÄ cych siÄ ze sporÄ nadwagÄ , majÄ ce problemy ze stawami, z krÄgosÅupem, czy też walczÄ ce z osteoporozÄ . Także osoby cierpiÄ ce na choroby krÄ Å¼enia czy problemy z ukÅadem oddechowym powinny skonsultowaÄ siÄ z lekarzem, zanim podejmÄ tego typu aktywnoÅÄ.
Podstawowe Äwiczenia ze skakankÄ
Zanim zaczniemy skakaÄ warto rozgrzaÄ nadgarstki oraz wykonaÄ Äwiczenia kolan i ramion. Na poczÄ tku poÄwiczmy zwykÅe przeskoki przez skakankÄ obiema nogami. Tempo takich ÄwiczeÅ powinno wynosiÄ ok. 60-70 podskoków na minutÄ, co oznacza jeden podskok na sekundÄ (lub szybciej). ZwiÄkszajmy tempo oraz intensywnoÅÄ i liczbÄ podskoków stopniowo. PamiÄtajmy, że zwÅaszcza na poczÄ tku, powinniÅmy sobie robiÄ krótkie, np. 30 sekundowe przerwy. JeÅli porzÄ dnie opanujemy podstawowe skoki przez skakankÄ w przyzwoitym tempie, możemy zaczÄ Ä urozmaicaÄ Äwiczenia. Możemy stosowaÄ podwójny skok (podstawowy â wybijamy siÄ i lÄ dujemy na dwóch nogach), naprzemienny (wybijamy siÄ i lÄ dujemy raz na jednej a raz na drugiej nodze), bieg w miejscu czy też podwójny obrót (dwa obroty skakanki podczas jednego wyskoku).