Jazda na rolkach to sport, który już od wielu lat cieszy siÄ coraz to bardziej rosnÄ cÄ popularnoÅciÄ . Nikogo już nie dziwi widok ludzi w różnym wieku, jeżdÅ¼Ä cych na rolkach. Bo jeździÄ na rolkach może naprawdÄ prawie każdy, jest też coraz wiÄcej miejsc dedykowanych specjalnie osobom uprawiajÄ cym skating, takich jak wydzielone aleje w parkach, czy nawet specjalne tory skating-owe. Nic dziwnego, że roÅnie zainteresowanie tym sportem, ponieważ niesie on ze sobÄ wiele korzyÅci.
Jakie korzyÅci przynosi jazda na rolkach?
- Poprawia kondycjÄ;
- Nie obciÄ Å¼a stawów;
- Skutecznie spala tkankÄ tÅuszczowÄ ;
- Poprawia koordynacjÄ ruchowÄ ;
- Wzmacnia i ksztaÅtuje miÄÅnie poÅladków i ud;
- OdprÄża, pozwala siÄ zrelaksowaÄ;
- Jak każdy sport na Åwieżym powietrzu, dotlenia!
W jaki sposób wybraÄ odpowiednie dla siebie rolki?
Jeżeli chcecie doÅÄ czyÄ do grona osób sprawnie przemierzajÄ cych kilometry na rolkach, poniżej doradzamy jak i jakie rolki wybraÄ na poczÄ tek, aby jazda na nich dostarczyÅa nam maksimum przyjemnoÅci.
Przede wszystkim warto wiedzieÄ, jakie rodzaje rolek sÄ sprzedawane, aby dobraÄ najlepsze do swoich wymagaÅ. Na co zwróciÄ uwagÄ przy wyborze rolek?
ROLKI REKREACYJNE
Jak sama nazwa wskazuje, ta grupa rolek przeznaczona jest do swobodnej, amatorskiej jazdy, która sÅuży zrelaksowaniu siÄ. Rolki rekreacyjne sÄ najczÄÅciej wybieranymi rolkami. Takie rolki Åwietnie sprawdzÄ siÄ na gÅadkim asfalcie. Nie sÄ ani za szybkie ani za wolne, Åożyska typu SG5 lub ABEC5 zapewniajÄ pÅynnÄ , komfortowÄ jazdÄ a wielkoÅÄ kóÅek waha siÄ pomiÄdzy 78-84 mm, ich twardoÅÄ z kolei to przedziaÅ 82-84A. But w rolkach rekreacyjnych powinien zapewniÄ wygodÄ i dobrÄ wentylacjÄ.
 ROLKI REGULOWANE
Regulacja na dÅugoÅci stopy sprawia, że sÄ to idealne rolki dla dzieci. Regulacja odbywa siÄ najczÄÅciej w zakresie 4 rozmiarów i dziÄki temu rolki nie sÄ zakupem na jeden sezon. Rolki regulowane sÄ zazwyczaj dosyÄ wolne, wiÄc nie musimy siÄ obawiaÄ, że nasze dziecko zanadto siÄ rozpÄdzi. Niektóre z nich majÄ także funkcjÄ wrotek, co oznacza, że na poczÄ tku dziecko może próbowaÄ swych siÅ na bardziej stabilnej konstrukcji z dwoma kóÅkami z tyÅu. Gdy nasz maluch zacznie siÄ sprawnie poruszaÄ na wrotkach i nabierze lepszej równowagi, możemy wszystkie kóÅka ustawiÄ w 1 rzÄdzie â jedno za drugim.
ROLKI Z WYMIENNÄ PÅOZÄ – ÅYÅ»WOROLKI
Kolejne rolki przeznaczone gÅównie dla dzieci â tzw. Åyżworolki. PÅoza w rolkach może byÄ wymieniona na ÅyżwiarskÄ . DziÄki temu pÅacimy tylko za 1 parÄ butów oraz zyskujemy wiÄcej miejsca w domu.
ROLKI SZYBKOÅCIOWE
Åwietnie nadajÄ siÄ do szybkiej, sportowej jazdy. WyróżniajÄ siÄ dużymi kóÅkami w rozmiarze od 90 mm wzwyż. Im but rolki szybkoÅciowej jest niższy, tym bardziej zaawansowany powinien byÄ rolkarz. JeÅli to dopiero Wasz debiut na tego rodzaju rolkach, lepiej wybraÄ but wyższy, który dobrze ustabilizuje stopÄ w trakcie dużej prÄdkoÅci a także sprawi, że rolkarz bÄdzie miaÅ wiÄkszÄ kontrolÄ nad rolkÄ .
ROLKI AGRESYWNE
Rolki przeznaczone do jazdy w skateparkach, czyli do zjazdów po porÄczach czy murkach. Rolki te wyróżniajÄ siÄ bardzo maÅymi kóÅkami, dziÄki czemu rolki agresywne sÄ bardzo zwrotne, a dziÄki twardym kóÅkom â bardzo przyczepne.
ROLKI FREESTYLOWE
Rolki te Åwietnie sprawdzÄ siÄ w trakcie jazdy slalomem czy też do jazdy po mieÅcie. SÄ bardzo zwrotne i lekkie, można na nich wjechaÄ niemal w każde miejsce.
ROLKI HOKEJOWE
SÄ to wytrzymaÅe i mocne rolki przeznaczone do gry w hokeja. SÄ stabilne, zwrotne i twarde, nie posiadajÄ hamulca.
Na co należy zwróciÄ uwagÄ, gdy już wybierzemy okreÅlonÄ grupÄ rolek?
Przede wszystkim na kóÅka. Ich wielkoÅÄ ma ogromny wpÅyw na 3 wskaźniki:
– prÄdkoÅÄ
– przyczepnoÅÄ
– zwrotnoÅÄ
Im wiÄksze sÄ kóÅka tym wiÄksza szybkoÅÄ i mniejsza przyczepnoÅÄ oraz zwrotnoÅÄ. I odwrotnie, maÅe kóÅka to duża zwrotnoÅÄ i przyczepnoÅÄ za to maÅa prÄdkoÅÄ. MaÅe kóÅka to przedziaÅ 47-70 mm natomiast duże to 84-100 mm.
TwardoÅÄ kóÅek jest oznaczana okreÅlonÄ cyfrÄ z literÄ A. I znów, kóÅka miÄkkie (74A-84A) sÅuÅ¼Ä do jazdy wolnej, szybciej siÄ ÅcierajÄ , dobrze przylegajÄ do podÅoża i sprawiajÄ Å¼e jazda jest komfortowa (tÅumiÄ drgania). Natomiast kóÅka twardsze (84A-100A) sprawdzÄ siÄ w szybkiej jedzie, sÄ odporne na Åcieranie, jednak sÄ mniej komfortowe (nie pochÅaniajÄ drgaÅ) i sÅabo przylegajÄ do podÅoża.
Buty
powinny byÄ nade wszystko wygodne. Bez tego ani rusz. Poza tym zwróÄmy uwagÄ aby dobrze stabilizowaÅy stopÄ, czyli powinny byÄ usztywnione w okolicy kostki. Buty zapinane sÄ za pomocÄ klamer wspieranych przez sznurowadÅa, które sprawiajÄ Å¼e but doskonale przylega do nogi. But musi mieÄ też dobry system wentylacji.
PÅozy
to kolejny element rolek, na który powinniÅmy zwróciÄ uwagÄ. NajczÄÅciej sÄ one wykonane z kompozytu lub aluminium a rzadziej z karbonu. Te pierwsze Åwietnie pochÅaniajÄ drgania, natomiast te wykonane z aluminium i karbonu sÄ lekkie i pozwalajÄ na szybkÄ jazdÄ.
Åożyska
majÄ wpÅyw na pÅynnoÅÄ oraz szybkoÅÄ jazdy. W rolkach montowane sÄ Åożyska oznaczane symbolem ABEC lub SG. Åożyska powinny byÄ regularnie smarowane aby zachowaÅy swoje najlepsze wÅaÅciwoÅci.
Kiedy rolki mamy już wybrane, koniecznie pamiÄtajmy o ochraniaczach i kasku! O ile coraz czÄÅciej widuje siÄ odpowiednio zabezpieczonych w kask rowerzystów, o tyle jeżdÅ¼Ä cy na rolkach czÄsto lekcewaÅ¼Ä ochronÄ. Zakup kasku i ochraniaczy na rolki jest naprawdÄ bardzo ważny, o upadek w trakcie nauki i późniejszej jazdy nietrudno. OczywiÅcie kask możemy wykorzystywaÄ ten sam, w którym jeździmy na rowerze, natomiast kompletny zestaw ochraniaczy powinien zawieraÄ: ochraniacze na kolana, ochraniacze na Åokcie oraz ochraniacze na nadgarstki.
Sprawdź naszÄ ofertÄ rolek w sklepie internetowym allsports.pl.