Skip to main content
a3

Domowa siłownia – jak ją przygotować

Aby schudnąć i jednocześnie wyrzeźbić mięśnie potrzebujemy treningów składających się z części aerobowej (bieganie, rower, rolki, skakanka itd.) oraz siłowej. O ile z pierwszym etapem nie powinniśmy mieć problemów (nie trzeba zapisywać się na zajęcia ani też inwestować w sprzęty) o tyle druga wymaga już od nas więcej wysiłku. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zakup karnetu na siłownię, ale nie zawsze mamy siłownię na tyle blisko abyśmy mogli trenować 2-3 razy w tygodniu. Karnet zazwyczaj jest też sporym wydatkiem. Domowa siłownia jest w takiej sytuacji korzystnym rozwiązaniem. Mając wszystkie najważniejsze akcesoria do ćwiczeń pod ręką nie będziemy mieć wymówek, możemy ćwiczyć kiedy chcemy i ile chcemy. Większość sprzętów jest albo mała albo składana, zatem jeśli nie chcemy na stałe zostawiać ich w danym miejscu, zawsze możemy schować do szafy a wyjmować tylko na czas treningu.

Jakie sprzęty mogą znaleźć się w domowej siłowni?

Jeśli jesteśmy zdeterminowani aby ćwiczyć a nie chcemy ponosić zbyt dużych kosztów, dobrym rozwiązaniem może być zainwestowanie w podstawowe sprzęty, które z powodzeniem posłużą nam aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Ważny tu jest nie tylko nasz budżet oraz ilość miejsca ale także rodzaj wykonywanych ćwiczeń. Wielofunkcyjne sprzęty takie jak hantle, mata do ćwiczeń, twister, piłka gimnastyczna, drążki i skakanka to podstawa. Jeżeli dysponujemy większą ilością miejsca (np. osobnym pomieszczeniem) i mamy większą gotówkę, możemy poszaleć i pomyśleć o bieżni, rowerku stacjonarnym czy orbitreku.

Hantle do domowej siłowni

Przez wzgląd na wszechstronne zastosowanie, należą do podstawowego wyposażenia sprzętu treningowego. Ćwiczenia z hantlami wzmacniają górną część ciała, pomagają modelować mięśnie ramion (bicepsy, tricepsy, mięśnie czworoboczne). Zajmując minimum przestrzeni przyczyniają się do znacznego poprawienia naszej sylwetki. Możemy dobierać hantle ważące od 1 do 10 kg.

Mata do domowej siłowni

Kolejny wielofunkcyjny przyrząd służący do wykonywania wielorakich  ćwiczeń. Pilates, joga, brzuszki oraz wszelkie ćwiczenia wykonywane na podłodze nie mogą odbyć się bez maty. Najlepsze są maty składane, tak aby po zakończonej aktywności zajmowały minimum miejsca.

Twister do domowej siłowni

Bardzo przydatne, małe i niedrogie urządzenie, które pozwoli wyćwiczyć mięśnie skośne brzucha i wyszczuplić talię. W trakcie ćwiczeń poruszamy tylko dolną częścią ciała, podczas gdy tułów, ramiona i głowa powinny być nieruchome. Jeśli nasz twister ma linki, możemy za jego pomocą ćwiczyć także mięśnie ramion.

Piłka gimnastyczna do domowej siłowni

Ćwiczenia na piłce świetnie wzmacniają mięśnie, odciążają kręgosłup a także poprawiają koordynację ruchową i równowagę.

Bosu do domowej siłowni

Kolejne urządzenie, nie wymagające inwestowania dużych pieniędzy a przy tym skuteczne. Stojąc na bosu (półkula) musimy utrzymywać balans ciała, co sprawia że mięśnie brzucha, talii są napinane przez co wzmacniają się. Bosu z linkami ćwiczy dodatkowo mięśnie ramion.

Drążki do domowej siłowni

Jeśli chcemy wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie ramion, brzucha czy klatki piersiowej  a także rozciągające całe ciało, zawieśmy drążek. Dostępne w ofercie drążki można mocować na framudze drzwi (rozporowe), bądź na ścianie.

Skakanka do domowej siłowni

Kto z nas nie zna tego prostego przyrządu do ćwiczeń? Poczciwa skakanka może bardzo wiele zdziałać dla naszej figury i kondycji. Skacząc angażujemy dosłownie wszystkie mięśnie naszego ciała, spalamy sporo kalorii a to wszystko bez wychodzenia z domu.

Domowa siłownia – jakie sprzęty kardio będą odpowiednie?

Jeśli jesteśmy zdecydowani na przeznaczenie części przestrzeni w domu na siłownię, dodatkowo możemy zdecydować się na większy sprzęt. To od naszych upodobań zależy co to będzie, oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby mieć kilka większych sprzętów.

Bieżnia elektryczna

Dzięki bieżni możemy wykonywać ćwiczenia aerobowe w domowym zaciszu, gdy np pogoda nie dopisuje. Biegając możemy poprawić wydolność i spalić tłuszcz. Kupując bieżnię warto zainwestować w dobry jakościowo model.

Orbitrek

Orbitrek to połączenie rowerka stacjonarnego ze steperem, ćwiczenia na nim rozwijają mięśnie oraz poprawiają kondycję a także przyczyniają się do spalania tłuszczu.

Wioślarz

Przyrząd, który naśladuje ruchy ciała wykonywane w trakcie wiosłowania. Dzięki niemu możemy wykonać wszechstronny trening angażujący niemal wszystkie mięśnie ciała. Pozwala na połączenie treningu siłowego z treningiem aerobowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *