Skip to main content
tennis-614183_1280

Jak nauczyć się gry w tenisa?

Dlaczego warto grać w tenisa?

Tenis to sport niezwykle emocjonujący, widowiskowy, którego rozgrywki chętnie oglądamy w TV. To sport angażujący wszystkie grupy mięśniowe i wbrew pozorom może w niego grać niemal każdy. Utarło się, że jest to sport ludzi z wyższych sfer, choć w rzeczywistości nie trzeba dziś już być arystokratą ani wydać fortuny aby móc grać. Jest to sport, będący świetną odskocznią od stresów dnia codziennego, a nauka gry w tenisa wcale nie musi być trudna ani nużąca.

Pierwsze kroki w nauce gry w tenisa

  1. Na początek bardzo dobrze jest umówić się z trenerem, ponieważ tenis jest grą techniczną i samemu trudno jest stawiać pierwsze kroki w tej grze. Kilkanaście lekcji odbywa się pod jego okiem, w ich trakcie gra się zazwyczaj na mini korcie, który w miarę zdobywania umiejętności, jest przedłużany aż do osiągnięcia pełnych rozmiarów. Wynajęcie trenera kosztuje ok. 60-80 zł za godzinę, można jednak obniżyć te koszty umawiając się w 2-3 osoby i dzieląc się odpowiednio kosztami trenera.
  2. Aby grać oczywiście trzeba mieć czym. Jednak na początku warto skorzystać ze sprzętu, który być może udostępni nam instruktor tudzież sklep sportowy (czasem sklepy posiadają modele do testów). Wówczas początki gry sprawią, że zorientujemy się co do tego jaka rakieta najlepiej nam „leży” w dłoni.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rakiety tenisowej?

Kiedy już zdecydujemy się na zakup rakiety, to warto wiedzieć o kilku parametrach.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając rakietę?

– Przede wszystkim rakieta nie powinna być wykonana z metalu, wszelkie kompozyty z dodatkiem jakiegoś metalu także odpadają.

– Rakieta nie powinna być ciężka ale też nie za lekka. Przedział wagowy 275-300 g jest najbardziej optymalny.

Główka nie powinna być za duża, im większa tym mniejsza kontrola nad uderzeniem. Optymalna wielkość to ok. 100 cali kwadratowych.

Balans rakiety dla początkującego gracza powinien być neutralny (E-even) lub z lekkim przesunięciem na główkę (HH – head heavy).

Cena rakiety zależy od naszych indywidualnych upodobań, rozpiętość cenowa jest ogromna, począwszy od rakiet za 50 zł a kończąc na kilkuset złotych (lub więcej).

  1. Buty  – ponieważ korty są zwykle miękkie, buty nie muszą być super amortyzowane. Ważne jednak aby były to buty przeznaczone do gry w tenisa. Mają one zwykle podeszwę z głębszym bieżnikiem, zazwyczaj w kształcie jodełki. Posiadają także zaokrąglone krawędzie, w celu ochrony kortu (nie tworzą głębokich śladów). Jest to wydatek ok. 200 zł.
  2. Strój – szorty, koszulka, skarpety z porządnych, oddychających materiałów, które zapewnią wysoki komfort gry to koszt od 200 zł.
  3. Koszt wynajęcia kortu – w zależności od pory dnia a nawet od pory roku to kwota od 30-60 zł za godzinę.

 

Po kilkunastu godzinach gry z trenerem możemy spróbować gry z osobą na podobnym poziomie zaawansowania. Początki mogą być trudne, lecz jeśli się nie zniechęcimy sport ten z pewnością odkryje przed nami swoje najlepsze strony. Zwykle osoby, które opanowały najtrudniejsze podstawy, pozostają wierni tej grze na długo a często na zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *