Skip to main content
Man and woman hikers hiking in mountains. Young couple camping, looking at map and planning trip or get lost. Getting rest and drinking coffee or tea

Jak zaplanować wyjazd pod namiot?

Przed nami beztroski czas, do wakacji pozostało już naprawdę niewiele czasu. Jeśli nie macie jeszcze zaplanowanego urlopu warto rozważyć wyjazd pod namiot, zwłaszcza jeśli macie dzieci. Oczywiście pod namiotem nie musimy spędzić całego naszego urlopu, może to być np. weekend, bądź też kilka dni. Można wyjechać w góry, nad jeziora czy nad morze, gdzie tylko nam się zamarzy. Z całą pewnością nie pożałujemy – przebywanie na łonie natury, z dala od codziennego gwaru, niezwykle odstresowuje i uspokaja. Jak przygotować się do takiego wyjazdu? Kilka porad znajdziecie poniżej.

Jak zaplanować wyjazd pod namiot?

Na początku dobrze jest zastanowić się w jaki sposób chcemy spędzić wolny czas. Inaczej zapakujemy się na wyjazd, gdzie przez cały czas będziemy rozbici w jednym miejscu, a inaczej gdy zamierzamy chodzić z naszym dobytkiem na plecach i zatrzymywać się każdej nocy w innym miejscu.

Przede wszystkim powinniśmy posiadać namiot odpowiedni dla naszej grupy/rodziny. Im dłużej zamierzamy przebywać w jednym miejscu, tym namiot powinien być większy. Czyli jeśli jedziemy w 3 osoby, wybierzmy namiot przeznaczony dla minimum 4 osób. To sprawi, że nasz komfort będzie wyższy. I odwrotnie, gdy zamierzamy dużo wędrować, zabierzmy namiot mniejszy. Jeżeli chcemy bezpiecznie przechować bagaże lub rowery, najlepiej zaopatrzyć się w namiot ze sporym przedsionkiem.

Na tydzień przed wyjazdem należy sprawdzić czy nasz namiot jest kompletny. Wówczas będziemy mieć czas na ewentualne dokupienie brakujących elementów. Najlepiej jednocześnie sporządzić sobie dokładną listę rzeczy, które musimy zabrać na biwak, jak np. śpiwory, materace, kuchenki czy menażki. Nie doprowadzimy w ten sposób do nerwowych sytuacji, gdy rozpakowując się na biwaku zauważymy brak strategicznego przedmiotu.

Jakie miejsce wybrać na biwak?

Jeżeli zamierzamy biwakować w jednym miejscu przez dłuższy czas, wówczas warto z uwagą wybrać miejsce. Powinno być płaskie, osłonięte od wiatru oraz w miarę możliwości, zacienione. Unikajmy rozbijania namiotu pod samymi drzewami. W razie burzy ściągają one pioruny, ponadto jesteśmy narażeni na długie skapywanie wody po deszczu, jak również na zanieczyszczenia odchodami ptasimi.

Jak przygotować miejsce pod namiot?

Kiedy dojedziemy na miejsce, musimy znaleźć odpowiednią powierzchnię aby rozbić namiot. Powinna być ona w miarę płaska, pozbawiona ostrych kamieni lub innych ostrych przedmiotów. Przygotowanie terenu może nam zająć trochę więcej czasu ale warto to zrobić dokładnie, w przeciwnym wypadku odczujemy to na własnych plecach (bądź innej części ciała). Kiedy wszystko jest gotowe możemy przystąpić do rozbijania namiotu.

Jak zagospodarować przestrzeń w namiocie?

Jeśli mamy dużo bagaży, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby torby i inne pakunki nie wypychały ścian namiotu. Ponadto należy zaplanować miejsce, w którym będziemy mogli bezpiecznie gotować, najlepiej aby odbywało się to w pewnej odległości od materiału namiotu (może się stopić jeśli będzie narażony na działanie wysokiej temperatury). Ostrożność należy zachować w przypadku wszystkich grzejących urządzeń.

Kiedy już jesteśmy rozbici i rozpakowani, pozostaje nam już cieszyć się pięknem otaczającej nas przyrody i odpoczywać do woli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *