Skip to main content
running-573762_1280

O czym pamiętać biegając w upały?

Mamy środek lata, część upałów za nami, część (miejmy nadzieję) jeszcze nadejdzie. Na każdą pogodę jest sposób, zatem  lejący się strumieniami pot, suchość w ustach czy brak sił nie może być powodem do przerwania treningów. Zatem kiedy na termometrze widzimy ponad 30 kresek warto kontynuować treningi, jednak należy pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego biegania.

Co robić by bieganie w upały było bezpieczne i efektywne?

 1. Najlepiej wybrać najchłodniejszą porę dnia, czyli wczesny poranek, ewentualnie wieczór. Dodatkowym bonusem porannego biegania jest duży, pozytywny, energetyczny kop na resztę dnia.
 2. Staranniej niż zwykle wybierzcie miejsce na trening biegowy. Niech to będzie zamiast ulicy pobliski las, w ten sposób pobiegniemy w miejscu zacienionym.
 3. Zanim wyjdziemy biegać należy się starannie nawodnić, najlepiej zrobić to na około godzinę przed wyjściem. Powinniśmy także zabrać ze sobą coś do picia.
 4. Pijmy powoli, co jakiś czas po kilka łyków, ponieważ nagłe wypicie duszkiem pół litra płynu spowoduje, że obciążymy serce oraz wypłuczemy witaminy i mikroelementy z organizmu.
 5. Pijmy napoje izotoniczne, sama woda słabo uzupełnia utracone z potem minerały takie jak wapń, magnez, potas i sód.
 6. To co pijemy powinno być bezwzględnie w temperaturze pokojowe. Lodowaty napój plus rozgrzany wysiłkiem i upałem biegacz to nie jest dobry duet.
 7. Załóż na głowę lekką czapkę z daszkiem (najlepiej zawierającą elementy siateczki aby odprowadzać ciepło z głowy), na dłuższy bieg najlepiej ubrać koszulkę z rękawkiem aby ochronić ramiona przed słońcem. Ubrania powinny być w jasnych kolorach, lekkie, oddychające.
 8. Jeżeli planujemy biegać wieczorem, unikajmy w ciągu dnia wylegiwania się na słońcu, ponieważ to osłabia organizm.
 9. Dobrze jest użyć środków przeciwko komarom i kleszczom, pot przyciąga jeszcze większe rzesze owadów.
 10. Pomocne może być polewanie się schłodzoną wodą w trakcie biegu, metoda często stosowana przez biegaczy długodystansowych.
 11. W każdym momencie gdy poczujemy się gorzej bezwzględnie musimy przerwać bieg i odpocząć.

 

Bieganie może być satysfakcjonujące w każdych warunkach, wystarczy pamiętać  o powyższych zasadach aby czerpać radość z biegania przez całe lato. W myśl zasady „nie ma złej pogody, są tylko słabe charaktery”-  nie dajmy się upałom. Wiecie już o czym pamiętać biegając w upały, zatem do dzieła!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *