Skip to main content
plecak

Plecak – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Zanim wybierzesz plecak, warto byś miał rozeznanie w tym, jakie rodzaje produktów możesz spotkać. W sklepach znajdziesz kilka typów plecaków. W zależności od tego, do czego będziesz go potrzebował, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy.

Jeśli szukasz solidnego i pojemnego plecaka na podróż, najczęściej będzie to plecak trekkingowy, nazywany też turystycznym.  Taki plecak może przybierać potężne rozmiary. Największe modele tego typu zmieszczą nawet dziewięćdziesiąt litrów. Jednak zbyt często aż tak duże plecaki nie są potrzebne. Dla większości – wystarcza maksymalnie siedemdziesiąt litrów. Wiemy z doświadczenia, że wejdzie tam wszystko czego potrzebujecie.

plecak turystyczny

Nawet największy plecak turystyczny nie może się równać z plecakami przeznaczonymi do transportu. Największe z nich mogą zmieścić ponad sto dwadzieścia litrów. Są jednak i mniejsze modele, np. sześćdziesięcio litrowe.

Poza tym, możesz napotkać również na plecaki specjalistyczne, np. idealne do szkoły czy też na schowanie laptopa. Mogą one posiadać szereg urozmaiceń, np. zaczepy, które pozwalają na wygodniejszy transport konkretnego rodzaju sprzętu.

plecak specjalistyczny

Podstawową i najważniejszą rzeczą, o której trzeba pamiętać wybierając plecaki do szkoły, jest to, iż waga plecaka wraz z jego zawartością nie może przekraczać 10% masy ciała dziecka w wieku do lat 13! Później ten ciężar można zwiększyć do 15% wagi. Z tego też powodu warto wybrać plecak możliwie jak najlżejszy – wiadomo, iż szkolne książki trochę ważą. Drugą bardzo istotną sprawą jest usztywniony i wyprofilowany tył plecaka, tak aby dopasowywał się do pleców młodego ucznia i jak najlepiej do nich przylegał.

plecak szkolny

Innymi atutami, na które warto zwrócić uwagę jest liczba i układ kieszeni, gdyż to pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru, co również ma znaczenie dla kręgosłupa dziecka. Szelki plecaka powinny być szerokie (co najmniej 4 cm), miękkie i regulowane, aby nie uciskały ciała ucznia. Szczególnie duże znaczenie odgrywa to przy większym ciężarze bagażu. Warto dopilnować również tego, aby plecak wyposażony był w odblaski, które zwiększą bezpieczeństwo dziecka w drodze do i ze szkoły gdy zrobi się już ciemniej. Ostatni element, który także ma spore znaczenie to zapinany poprzeczny pas biodrowy niepozwalający na zsuwanie się plecaka z pleców malucha. Bardzo przydatny element.

Który z tych plecaków przydałby się ci najbardziej? Plecak adidas, a może plecak Nike? Szkolny czy turystyczny? Duży wybór najlepszych plecaków w szerokim zakresie cenowym znajdziecie TUTAJ.

Najlepsze produkty znajdziesz na allsports.pl!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *