Skip to main content
badminton

Rakieta do badmintona – którą wybrać?

Rakieta do gry badmintona i jej właściwe dobór to klucz do sukcesu jeśli chcemy czerpać z tej gry jak największą przyjemność. Można powiedzieć, że rakieta pośrednikiem w przekazywaniu siły uderzenia od gracza do lotki. Rakiety do badminton można podzielić ze względu na: kształt, sztywność, wagę, wielkość rączki (gripu), balans, materiał z którego są wykonane. Długość rakiety nie może przekroczyć 68 cm, a jej szerokość nie może być większa niż 23 cm.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie rakiety?

Początkujący zawodnicy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z badmintonem powinni wybierać rakiety uniwersalne o średniej elastyczności lub nawet elastyczne (sprawi to, że uderzenie będzie mocniejsze). Dopiero po wielu godzinach gry będą mogli określić swój styl gry i wyczuć różnicę między poszczególnymi rakietami.

Zawodnik zaawansowany zna już swoje preferencje (ofensywny lub defensywny styl gry) i na tej podstawie dokona wyboru.

Przed zakupem najlepiej jest przetestować rakiety. Ułatwi to podjęcie właściwej decyzji.

badminton-grass-racket-115016

Podział rakiet

Waga

Rzecz jasna – rakiety występują w różnych wagach. Najczęściej jest to wartość dla samej ramy, bez naciągu i owijki. Różni producenci mają inne system oceniania/ważenia, z których najpopularniejsze to system Yonex: 1U (najcięższa), przez 2U, 3U, 4U, do 5U (najlżejsza).

 • 1U = 95-100 g – ciężka
 • 2U = 90-94 g – ciężka
 • 3U = 85-89 g – lekka
 • 4U = 80-84 g – lekka
 • 5U = 75-79 g – super lekka
 • 6U = 70-74 g – super lekka

Im lżejsza rakieta tym:

 • bardzo szybko można wykonać zamach
 • szybszy czas reakcji na zagrania przeciwnika
 • bardziej zwrotna
 • mniej stabilna niż rakieta cięższa

Im cięższa rakieta tym:

 • mniej zwrotna
 • zmniejsza się czas reakcji
 • większa jest siła uderzenia
 • bardziej stabilna

Jak widać, nie zawsze należy kupować rakiety jak najlżejsze. Na początek przygody z badmintonem świetny wybór to waga 3U (ewentualnie 2U). 4U to waga przeznaczona dla graczy już bardziej zaawansowanych.

Balans

Balans jest to jednostka długości (cm lub mm). I określa odległość środka ciężkości rakiety od początku jej rączki. Im większy balans (rakieta bardziej ważona na głowicę) tym mocniejsze uderzenie ale gorsza manewrowalność. Im balans mniejszy (rakieta ważona na rączkę) tym mniej mocy ale za to jest bardziej manewrowlana. Rakiety z balansem na środek są najbardziej uniwersalne.

Gracze preferujący ofensywny styl gry wybierają rakiety, w których balans przesunięty jest w stronę głowicy, a gracze preferujący grę kombinacyjną, obronną wybierają rakiety z przesuniętym balansem w stronę rączki lub tzw, neutral (środek).

429849_2p

Materiał

Praktycznie większość rakiet do badmintona wykonanych jest z włókna węglowego lub grafitu. Jedynie te najtańsze rakiety w cenie do 100zł są wykonane z aluminium. Niektórzy producenci uszlachetniają grafit dodając do niego specjalne dodatki jak tytan lub nanocarbon, mając na celu poprawę charakterystyki tego materiału.

Rączka – Uchwyt – Grip

Jest to miejsce za które trzyma się rakietę. Rączki występują w kilku wielkościach, które określają jej grubość (obwód). I tak mamy:

 • G2 (10,16 cm)
 • G3 (9,52 cm)
 • G4 (8,89 cm)
 • G5 (8,25 cm)

Jeśli kupisz rakietę z mniejszym uchwytem niż potrzebujesz, to zawsze możesz dać dodatkową owijkę. Niestety jeśli kupisz za gruby uchwyt, to nic z tym już nie zrobisz. Dla pewności zawsze lepiej wybrać mniejszy uchwyt.

Sztywność

Sztywność rakiety ma mniej więcej podobny wpływ na jej parametry jak wysoka lub niska siła założenia naciągu. Elastyczna rakieta ulega większemu odkształceniu, co oznacza że większa ilość energii uderzenia zostaje zaabsorbowana przez rakietę niż gdyby lotka została uderzona przez rakietę sztywną, która ulega odkształceniu w mniejszym stopniu. Jak to wpływa na grę? Rakieta elastyczna daje więcej kontroli ale mniej siły , natomiast rakieta sztywna pozwala na mocniejsze uderzenie, ponieważ nie jest tracona energia na odkształcenie rakiety.

Kształt

Jeśli chodzi o kształt rakiety, to występują głownie w dwóch odmianach: izometryczne (kwadratowe) lub owalne.

 • Owal jest tradycyjnym kształtem dla rakiety, w dolnej części głowicy rakieta przypomina kształtem jajko. Tego typu rakiety mają bardzo mały sweet-spot (pole czystego odbicia) ale za to bardziej skoncentrowany. Gracze którzy wybierają tego typu rakiety, lubią je za koncentrację mocy w obrębie niewielkiego pola.
 • Kształt Izometryczny/kwadratowy stał się popularny od roku mniej więcej 1990. Rakiety izometryczne mają bardziej kwadratową górną część głowicy. Przewagą tego typu rakiet, jest większy sweet-spot, a co za tym idzie zachowują większą kontrolę przy nieczystych uderzeniach (nie centrycznych).

1_449545_STB0203

Jeśli szukacie sprzętu na początek przygody z badmintonem to zajrzyjcie TUTAJ. W swojej ofercie mamy szeroki wybór rakiet oraz innych akcesoriów.

Najlepiej tylko w allsports.pl!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *