Jazda na rolkach jest bardzo popularnym sportem. W zwiÄ zku z tym, że rodzice pragnÄ spÄdzaÄ jak najwiÄcej czasu wolnego ze swoimi pociechami, decydujÄ siÄ aby wczeÅnie nauczyÄ je jazdy na rolkach. Jazda na rolkach niesie za sobÄ wiele korzyÅci dla dzieci.
Jakie korzyÅci przynosi dzieciom jazda na rolkach?
- jazda na rolkach usprawnia rozwój grafomotoryczny dziecka (ponieważ ruch naprzemienny angażuje do pracy obie póÅkule mózgowe);
- rozwija poczucie równowagi i koordynacjÄ ruchów;
- wzmacnia miÄÅnie ciaÅa, gÅównie nóg;
- rozwija refleks, uczy podejmowania szybkich decyzji;
- pomaga rozwinÄ Ä zdolnoÅÄ przewidywania.
Jazda na rolkach, dziÄki wykonywaniu naprzemiennych ruchów, powoduje rozwój tzw. spoidÅa wielkiego, ÅÄ czÄ cego obie póÅkule. W tym obszarze zachodzi wymiana informacji w trakcie nauki pisania i czytania. Dlatego poÅÄ czenia w mózgu powinny powstaÄ zanim nasze dziecko pójdzie do szkoÅy. Zatem optymalnym czasem do nauki jazdy na rolkach jest wiek ok. 4 lat i wtedy też warto zakupiÄ rolki dzieciÄce. Jak wybraÄ rolki dla dziecka i czym siÄ kierowaÄ przy zakupie â postaramy siÄ odpowiedzieÄ poniżej.
Jak wybraÄ rolki dla dziecka?
Bardzo ważna, o ile nie najważniejsza jest wygoda noszenia, dlatego w pierwszej kolejnoÅci należy zapytaÄ dziecko czy dany but jest wygodny, czy nie uciska i nie sprawia dyskomfortu. Jak wiadomo, stopa dziecka roÅnie bardzo szybko wiÄc aby zapobiec corocznym wydatkom na kolejnÄ parÄ rolek, warto kupiÄ rolki z regulacjÄ dÅugoÅci stopy. PosÅuÅ¼Ä one dziecku przez kilka sezonów (regulacja zazwyczaj obejmuje zakres 3-4 rozmiarów), a dodatkowym plusem jest możliwoÅÄ idealnego dopasowania rolki do stopy dziecka. W takim wypadku warto zadbaÄ także o jakoÅÄ rolek, materiaÅ z jakiego zostaÅy wyprodukowane rzutuje na czas użytkowania. Te tanie, z marketu, mogÄ już po jednym sezonie nie nadawaÄ siÄ do dalszego użytku. Co wiÄcej, porzÄ dny materiaÅ, z którego wykonane sÄ rolki, ma wpÅyw na bezpieczeÅstwo jazdy, gdyż gwarantuje odpowiedniÄ stabilizacjÄ stopy, dziÄki czemu trudniej o kontuzjÄ.
Rolki dla dzieci powinny posiadaÄ tzw. twardy but, gdyż taki lepiej utrzymuje stopÄ dziecka, którego stawy sÄ jeszcze elastyczne. Aby uÅatwiÄ dziecku samodzielne zakÅadanie rolek, buty czasem posiadajÄ tylko klamry (brak sznurówek). But rolki dzieciÄcej powinien mieÄ minimum 2 klamry a najlepiej także sznurowadÅa aby noga byÅa w nim stabilna. Powinien on zakrywaÄ (usztywniaÄ) kostkÄ. Na poczÄ tek wybierajmy także rolki z mniejszymi kóÅkami, kóÅka w dostÄpnych na rynku rolkach dla dzieci sÄ w rozmiarze do 70 mm. Im mniejsze kóÅka, tym mniejsza szybkoÅÄ jazdy a wiÄc i wiÄksze bezpieczeÅstwo naszego dziecka. Nie bez znaczenia jest także twardoÅÄ kóÅek, im miÄksze sÄ tym lepiej przylegajÄ do podÅoża i tÅumiÄ drgania (tu najlepiej wartoÅÄ w okolicy A74). Najlepsze także bÄdÄ kóÅka kauczukowe â unikajmy tych wykonanych z plastiku gdyż jazda na nich nie bÄdzie komfortowa dla naszego dziecka.
Czy warto kupiÄ dziecku Åyżworolki?
Jeżeli nasze dziecko chce jeździÄ zarówno na rolkach jak i na Åyżwach, możemy kupiÄ Åyżwy z wymiennÄ pÅozÄ rolkowÄ , tzw. Åyżworolki. W takim wypadku naprawdÄ warto zainwestowaÄ w porzÄ dny sprzÄt, ponieważ eksploatujemy go zarówno w sezonie letnim jak i zimowym, dodatkowo, dziÄki regulacji dÅugoÅci stopy â przez kilka sezonów.
Fajnym rozwiÄ zaniem, pomocnym w poczÄ tkowym etapie nauki sÄ wrotki, które można potem przemontowaÄ na rolki. Na poczÄ tku dziecko jeździ na dwóch kóÅkach tylnych ustawionych równolegle do siebie i jednym z przodu, co zapewnia wiÄkszÄ stabilnoÅÄ. W dowolnym momencie można kóÅka przeÅożyÄ i ustawiÄ wszystkie w jednym rzÄdzie.
Jak chroniÄ dzieci jeżdÅ¼Ä ce na rolkach przed kontuzjami?
Nieodzownym elementem ekwipunku bezpiecznego rolkarza sÄ ochraniacze i kask. Bez nich dziecko nie powinno w ogóle wychodziÄ na rolki. Bardzo dobrze sprawdzi siÄ kask rowerowy, najlepiej mieÄ jeden, porzÄ dny, uniwersalny kask do uprawiania letnich sportów. Zestawy ochraniaczy obejmujÄ : ochraniacze na kolana, ochraniacze na Åokcie oraz ochraniacze na nadgarstki. PamiÄtajmy, że dziecko przewraca siÄ co chwila i upada na różne czÄÅci ciaÅa. Nie zapominajmy zatem o zabezpieczeniu tych newralgicznych czÄÅci ciaÅa naszego dziecka.